Przechowywanie broni palnej w mieszkaniu lub w domu zawsze wiąże się z ryzykiem. Aby je zredukować, musisz dostosować się do ogólnie obowiązujących przepisów dotyczących przechowywania takich przedmiotów. Przejrzyj ten poradnik i zobacz, jak wybrać szafę na broń krótką i dowiedz się, czy trzeba ją przykręcać do podłoża lub ściany.
Jakie są zalecenia montażowe dla szaf na broń krótką?
Zalecenia Instytutu Mechaniki Precyzyjnej wskazują, że zgodnie z europejskimi normami sejfy i szafy na broń krótką powinny być wyposażone w co najmniej dwa otwory montażowe. Takie wytyczne dotyczą sejfów:
- o klasie bezpieczeństwa S1 i S2;
- nieprzekraczających masą 1 tony;
- wolnostojących.
Obecność otworów montażowych wcale nie oznacza, że trzeba je wykorzystywać. Otwory są potrzebne do zakwalifikowania skrytki na broń do klasy antywłamaniowej S1 lub S2, aczkolwiek nie nakładają na użytkowników obowiązku montażu szafy do podłoża lub ściany – o ile masa sejfu nie przekracza 1000 kilogramów.
Czy wiesz, że…? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji sejfy pancerne na broń palną muszą być produkowane w klasie bezpieczeństwa S1 lub S2 zgodnej z normą PN-EN 14450.
Certyfikowane szafy na broń znajdziesz w ofercie producenta Hartmann Tresore. To firma z wieloletnim doświadczeniem w produkcji pancernych skrytek zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego.
Dlaczego warto przytwierdzić szafę na broń krótką do podłoża lub ściany?
To podstawa bezpieczeństwa. Nawet najlepsze skrytki pancerne na broń krótką nie będą w stanie zapewnić optymalnego poziomu ochrony mienia, jeśli korpus schowka nie zostanie stabilnie zamocowany w ścianie lub w podłodze. Decydując się na przykręcenie szafy na broń krótką, zyskujesz:
- wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywania broni palnej w domu;
- doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą;
- brak ryzyka, że niepowołane osoby, np. dzieci zyskają dostęp do skrytki na broń.
Unikniesz też ryzyka, że szafa na broń przewróci się i spowoduje, np. samozapłon amunicji.
Potrzebujesz certyfikowanej szafy na broń palną? Możesz zamówić sprawdzoną konstrukcję do montażu w podłodze lub ścianie bezpośrednio u producenta. Sprawdź ofertę Hartmann Tresore: https://www.hartmann-tresore.pl/.
Jak montować szafę na broń krótką? Samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Samodzielne przytwierdzenie skrytki na broń do ściany lub podłogi nie jest trudne. Musisz tylko przygotować kotwy i dopasować je średnicą i rozstawem do otworów w korpusie pancernego sejfu.
Jeśli czujesz, że brakuje Ci umiejętności i narzędzi, poproś o pomoc specjalistów. Zyskasz pewność, że szafa na broń krótką zostanie prawidłowo i stabilnie przymocowana. To gwarancja bezpieczeństwa i komfortu przechowywania broni palnej w domu.
Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem skrytki pancernej na krótką broń?
Zanim kupisz konkretny model sejfy na broń krótką, postaraj się przeanalizować podstawowe parametry techniczne produktu. Najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę to:
- klasa antywłamaniowa – w przypadku schowków na broń niezbędna będzie ochrona w normie S1 lub S2;
- waga sejfu – im wyższa, tym lepiej dla bezpieczeństwa;
- wymiary – to ważny parametr, szczególnie jeśli zamierzasz zamontować pancerny sejf we wnęce ściennej lub w szafie;
- czas odporności ogniowej – zgodnie z normą PN-EN 1047-1 pancerne skrytki na broń krótką są w stanie wytrzymać nawet 120 minut ciągłego oddziaływania ognia.
Sprawdź także, jaka jest maksymalny limit wartości chronionej. To w tej kwocie będziesz mieć ubezpieczenie mienia przechowywanego w sejfie. Kiedy kupujesz schowek na broń krótką, zwróć też uwagę na typ zamka. W tym przypadku dobrym wyborem będzie klasyka – zamek kluczowy lub elektroniczny.