Jak wybrać panele winylowe na podłogę? Praktyczny poradnik

Panele winylowe mogą mieć wiele wzorów i kolorów. Mogą wyglądać jak drewniany parkiet lub płytki gresowe. Mogą mieć różne wymiary i kształty pojedynczego panela. Z paneli winylowych, które my wybraliśmy, można układać wzory tak samo jak w przypadku parkietu. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam jakie wzory można ułożyć na podłodze z paneli winylowych.

Na podłogi naszego nowego domu wybraliśmy płytki ceramiczne i panele winylowe. Mamy ogrzewanie podłogowe w całym domu, dlatego przy podejmowaniu decyzji przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na to, ile ciepła przepuszcza wybrany materiał. Nasz nowo wybudowany dom jest nowoczesny, jednak wewnątrz chcieliśmy dodać klasyczne elementy wystroju wnętrz. Dlatego wybraliśmy piecokominek, który wygląda jak piec kaflowy, a drzwi wewnętrzne jak klasyczne drzwi płycinowe. Niektóre nasze meble pamiętają czasy PRL-u. Dlatego właśnie na podłogi w naszym nowym domu położyliśmy nowoczesne materiały, które równocześnie mają klasyczny wygląd.

W pierwszym artykule z serii o podłogach możecie przeczytać jaką podłogę wybrać do nowego domu. Opisujemy w nim najpopularniejsze materiały, którymi można wykończyć podłogi oraz które z nich wybraliśmy do różnych pomieszczeń w naszym domu.

Na podłodze w strefie dziennej, czyli w połączonych ze sobą salonie, kuchni i jadalni, chcieliśmy mieć klasyczny parkiet. Drewno daje poczucie, że wnętrze jest bardziej ciepłe i przytulne. W zestawieniu z surowym betonem na suficie oraz dużymi oknami bez firanek i zasłon drewniana podłoga sprawia, że czujemy się bardziej jak w domu, a nie w jakimś biurze lub sklepie.

Panele winylowe, które do tej pory znajdowaliśmy w ofercie sklepów, można było układać jak zwykłe deski. Najpopularniejsze ułożenie to wzór angielski, czyli ten, który zazwyczaj udają panele laminowane. Takie kawałki są jednak zbyt duże, żeby na stosunkowo małej powierzchni pokoju ułożone w jakiś wzór (np. w jodełkę) wyglądały dobrze. Do mniejszych powierzchni lepiej pasują mniejsze kawałki – to zasada zarówno dla paneli winylowych, jak również płytek i innych materiałów do wykończenia podłóg. Dlatego szukaliśmy paneli winylowych, które pocięte są na mniejsze elementy tak, żeby można było z nich ułożyć jodełkę francuską.

CZYTAJ DALEJ  Jak urządzić dużą łazienkę? Praktyczny poradnik

Wtedy w internecie znaleźliśmy Moduleo Moods. Są o panele winylowe, z których można układać dowolne wzory. Elementy pocięte są fabrycznie w kilka kształtów, które potem można ułożyć na podłodze w przeróżne wzory. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć, jakie fragmenty ma się do dyspozycji.

Na zdjęciu widzicie próbnik Moduleo Moods. Znajdziecie w nim gotowe kształty, które można zamówić. Możecie poeksperymentować i ułożyć swój własny wzór. Elementy w próbniku są oczywiście mniejsze niż w rzeczywistości, żeby łatwo było je rozkładać na stole. Są jednak zrobione z tego samego materiału i w kolorach dostępnych w ofercie (każdy fragment ma z tyłu naklejkę z nazwą koloru). W dotyku są również takie same jak właściwe panele, czyli mają delikatne nierówności i bruzdy. Dzięki temu możecie się sami przekonać, jak dobrze naśladują drewno.

Taki próbnik znajdziecie w sklepach, które mają w swojej ofercie Moduleo Moods. W Krakowie jest to salon Max Fliz przy ul. Zakopiańskiej. Jest tam również stojak z większymi próbkami, na którym można zobaczyć niektóre kolory i ich struktury na żywo, na większej powierzchni.

Na tym zdjęciu możecie porównać wielkość elementu w próbniku do tego na gotowej podłodze.

Z takich elementów można ułożyć mnóstwo wzorów. My od samego początku byliśmy zdecydowani na jodełkę francuską. Jednak chcielibyśmy Wam pokazać, że możliwości są nieograniczone. Możecie sami wymyślić coś oryginalnego lub ułożyć z paneli winylowych klasyczne wzory, w których układane są parkiety.

Panele winylowe jodełka

Modna, ale klasyczna. Łatwa do ułożenia. Może być jednokolorowa, jednak nie musicie się ograniczać. Możecie zamówić różne odcienie drewna lub gresu.

CZYTAJ DALEJ  4 praktyczne porady, dzięki którym wybierzesz idealną szafkę do łazienki

Przy układaniu jodły zwróćcie uwagę na jej kierunek. Ułożenie jej po skosie pomieszczenia (od rogu do rogu) robi zupełnie inne wrażenie niż na wprost (od ściany do ściany). Weźcie pod uwagę też to, że ludzki wzrok odruchowo podąża za strzałkami, które tworzy ten układ. Najlepszy efekt uzyskacie, jeżeli jodełka będzie prowadziła w stronę jakiegoś ciekawego elementu wystroju, który chcecie podkreślić – dużego okna lub pięknego kominka.

W naszym domu na parterze sposób ułożenia podłogi kieruje wzrok do dużych drzwi tarasowych. Dzięki temu okolica na zewnątrz wydaje się być przedłużeniem pokoju, który w ten sposób staje się bardziej przestrzenny. Na piętrze natomiast postanowiliśmy ułożyć jodełkę wzdłuż wąskiego korytarza (nie w poprzek), żeby jej wzór był widoczny w całej swojej okazałości.

Panele winylowe jodełka potrójna

Klasyczną jodełkę można urozmaicić i ułożyć ją wykorzystując dwie lub nawet trzy klepki obok siebie.

Panele winylowe jodełka francuska

Ten wzór charakteryzuje się ściętymi rogami klepek. Dzięki temu takie ułożenie tworzy proste linie pomiędzy elementami. Do montażu takiego wzoru trzeba wynająć sprawdzonego profesjonalistę, który ma w tym doświadczenie. Wtedy będziecie mieć pewność, że linie się nie wykrzywią, będą ułożone idealnie równolegle do siebie, a wzór nie będzie “uciekał” na boki.

Panele winylowe jodełka francuska z kolumnami

Pomiędzy elementy jodełki można wstawić proste klepki. Mogą mieć inny kolor niż jodełka, być jaśniejsze lub ciemniejsze. Mogą też być grubsze lub cieńsze, zależy który element wybierzecie do zbudowania z niego tych kolumn.

Panele winylowe heksagony

Same heksagony wyglądają nowocześnie (na pierwszym zdjęciu poniżej), ale w połączeniu z rombami mogą wyglądać klasycznie (jak na drugim zdjęciu). W tym ułożeniu dobrze sprawdzają się winyle, które wyglądają jak gres, kamień lub posadzka betonowa.

CZYTAJ DALEJ  Pokój dzienny z charakterem, czyli przestrzeń, w której chce się żyć

Panele winylowe diamenty

Te elementy dają nieskończone możliwości ułożenia. Możecie manewrować kolorami i dzięki temu tworzyć różne mozaiki. Więcej inspiracji znajdziecie na stronie Moduleo Moods.

Panele winylowe trójkąty

Wyglądają ciekawie ułożone zarówno w jednolitym kolorze, jak i w kontrastujących ze sobą odcieniach. Zauważcie, jak ładnie widać na nich strukturę drewna!

Panele winylowe wzór koszykowy i plecionki

Klasyczny wzór podłogi rodem z PRL-u.

Z elementów, które oferuje Moduleo, można jednak ułożyć też bardziej nowoczesne wzory (zobacz drugie zdjęcie poniżej). To dzięki temu, że można wybrać deseczki w różnych rozmiarach.

Dziękujemy Ci za przeczytanie drugiego artykułu z serii o podłogach winylowych. Tworzymy tę serię wraz z Moduleo Moods, ponieważ to właśnie ich podłogi zdecydowaliśmy się zamontować w naszym nowym domu. Dlatego zachęcamy Was, żebyście też je rozważyli. Chcieliśmy mieć prawdziwy parkiet, ale ze względu na komfort, jaki daje ogrzewanie podłogowe, zamieniliśmy drewno na winyl. W ten sposób znaleźliśmy producenta podłóg winylowych, które pięknie naśladują klasyczny drewniany parkiet.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 723

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *