Relacja z targów budowlanych BUDMA 2020

1000 wystawców i 50 tys. uczestników – tak wyglądały Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2020, które odbyły się w Poznaniu. Zwiedzanie 10 pawilonów pełnych stoisk wystawców zajęło nam dwa dni. Braliśmy również udział w wykładach, które były organizowane w ramach targów. Przeczytajcie o naszych wrażeniach z targów budowlanych BUDMA 2020.

Targi BUDMA 2020 organizowane były przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Pawilony stoją zaraz obok dworca Poznań Główny, dzięki czemu łatwo przyjechać tam pociągiem, choćby na jeden dzień. Wystawcy w pawilonach porozkładani zostali tematycznie. W jednym ulokowane zostały marki związane z dachami, w innym okna i drzwi, a w kolejnym firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii. W ramach targów organizowane były też dla wszystkich chętnych bezpłatne warsztaty, wykłady i konferencje.

Dachy | Mistrzostwa Polski Dekarzy

Młodzi dekarze rywalizowali przez dwa dni w czterech kategoriach: dachy strome, dachy płaskie, dachy metalowe oraz fasady. Rozłożono stanowiska z zadaniami dla drużyn w tych kategoriach, tak, żeby zwiedzający mogli obserwować i kibicować.

Montaż elewacji z blachy.

Montaż okna dachowego w dachu z blachodachówki.

Montaż okna dachowego.

Montaż świetlika w dachu płaskim.

Gotowy świetlik i zaizolowany dach płaski.

Obróbka komina przy dachu z blachy płaskiej na rąbek.

Stropy prefabrykowane

Kilka firm produkujące stropy prefabrykowane pokazało swoje produkty. Opowiadali przede wszystkim o tym, jak sprawnie i szybko można zamontować taki strop. Dzięki temu czas budowy domu można skrócić nawet o miesiąc. Koszt takiego rozwiązania nie jest natomiast o wiele droższy od tradycyjnego stropu żelbetowego, ponieważ odpadają koszty stali oraz pracy przeznaczonych na wiązania zbrojenia.

Parkiety i panele winylowe | Międzynarodowe Mistrzostwa Parkieciarzy

Na Budmie odbywały się również Międzynarodowe Mistrzostwa Parkieciarzy. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zaprojektowanego przez siebie wzoru.

Na jednym ze stoisk wystawiono ciekawą fontannę. Polewanie paneli winylowych wodą pokazuje i uzmysławia, że naprawdę są wodoodporne.

Okna | Monteriada

Monteriada to seria pokazów promujących dobre praktyki montażowe. W ciągu targów na jednym ze stoisk od podstaw została zbudowana z pustaków ściana domu pasywnego, ocieplona styropianem, wraz z montażem drzwi i okien w różnych technologiach. Pokazywano również na żywo montaż drzwi tarasowych, bramy garażowej segmentowej, okna drewniano-aluminiowego albo drzwi wewnętrznych. Szczęśliwcy mogli zasiąść też za sterami manipulatora do szkła, z którego pomocą wstawiali szyby do dużych drzwi tarasowych.

Kominki

Jeden z pawilonów wypełniły kominki i piece. Można było zobaczyć na żywo jak zdun buduje tradycyjny piec. W części konferencyjnej prowadzone były wykłady i dyskusje o tym, dlaczego nie powinno wprowadzać się całkowitego zakazu palenia w piecach. Na stoiskach uczono jak prawidłowo rozpalać ogień (czyli od góry!).

Szczególnie wpadł nam w oko fiński piecokominek. Jego czeski, mniejszy kuzyn stoi w naszym salonie. Ten jednak miał o wiele większą masę akumulacyjną – ponad tonę, podczas gdy nasz ma 300 kg. Oznacza to, że taki kominek ogrzewa pomieszczenie, w którym stoi, jeszcze nawet przez dobę po tym, jak wygaśnie w nim płomień. Nasz po wieczornym paleniu rano jest już tylko ledwie ciepły.

Fiński piecokominek obłożony kamieniem o dużej masie akumulacyjnej.

Fotowoltaika

Na targach wystawiało się kilka firm zajmujących się fotowoltaiką. Na jednym z wykładów dowiedzieliśmy się, że w naszych Polskich warunkach klimatycznych m2 panela fotowoltaicznego produkuje ok. 1000 kWh rocznie. Czyli panel o powierzchni 1 m2 zasili 8 najpopularniejszych żarówek po 7 W świecących po 5 godzin dziennie przez cały rok. Ile na raz macie włączonych lamp w całym domu? Ile m2 paneli potrzebowalibyście, żeby oświetlić swój dom wyłącznie energią słoneczną?

Panele fotowoltaiczne produkują prąd, którym później “tankujemy” nasz samochód.

Inteligentny dom

Firma Deimic na targach została wyróżniona Złotym Medalem 2020. To producent systemu do inteligentnego domu, który mamy zamontowany u siebie. U siebie mamy te białe panele dotykowe. Jesteśmy w trakcie dostosowywania naszego inteligentnego domu. Dlatego panel w naszej aplikacji wygląda podobnie, ale ma jeszcze o wiele mniej przycisków. Możecie przeczytać o tym więcej w naszej serii artykułów tutaj >>

Tablet z aplikacją oraz panele dotykowe Deimic.

Deimic laureatem konkursu Złoty Medal 2020.

Źródła:

  1. materiały prasowe Budma 2020
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 723

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *