Pokój dzienny z charakterem, czyli przestrzeń, w której chce się żyć

Pokój dzienny to jedna z najważniejszych przestrzeni w domu, która łączy całą rodzinę. Stanowi miejsce codziennych spotkań, wspólnego spędzania czasu po wielu godzinach intensywnych, powszednich obowiązków. Dlatego też powinien być szczególnie przyjazny, uporządkowany i komfortowy. Jak to osiągnąć? Poniżej podpowiadamy, co należy zrobić, żeby mieć piękny i naprawdę wygodny salon.

Pokój do wszystkiego, czyli tak naprawdę do czego?

Współczesne pokoje dzienne potrafią pełnić naprawdę wielorakie funkcje. Przede wszystkim to podstawowa przestrzeń wspólna, w której najczęściej spotykają się domownicy oraz przyjmowani goście. W zależności od wielkości mieszkania lub domu, pokój dzienny staje się również jadalnią, kącikiem relaksu przed telewizorem, przestrzenią do zabaw dla dzieci. Jak go zatem urządzić, żeby nie sprawiał wrażenia pomieszczenia bez ładu, składu i stylu?

Okno na świat, okno na mieszkanie

Przestrzenią, która szczególnie przykuwa wzrok w pokoju dziennym jest zazwyczaj strefa wokół okna. Warto o nią zadbać, żeby mieszkanie wydawało się bardziej uporządkowane. Wystarczy naprawdę kilka drobnych tricków. Ważna jest szczególnie duża ilość światła naturalnego, które dostaje się do wnętrza. Dlatego w miarę możliwości warto przedłużyć karnisze poza obramowanie okienne, żeby móc odsłonić całą szklaną taflę. Rozjaśniamy w ten sposób przestrzeń, dodając jej blasku i sprawiając, że zaprasza do spędzania w niej czasu.

Z kolei, jeśli zależy nam na ociepleniu wnętrza, architekci wnętrz proponują, żeby ramy okienne pomalować na ciemniejszy kolor, niż ten, który wybraliśmy na ściany.

Pomieszczenie staje się wówczas zdecydowanie bardziej przytulne i przyjazne dla długich godzin kojącego relaksu.

CZYTAJ DALEJ  Nowoczesna garderoba - jakie akcesoria musi posiadać?

Kreatywność na topie

Aby wnętrze skutecznie przykuwało uwagę, koniecznie powinien się w nim znaleźć choć jeden ciekawy element. Warto eksperymentować, szukać przedmiotów nietypowych, kupionych na pchlich targach lub od nietuzinkowych projektantów, a nie w sieciówkach. Stajemy się dzięki temu niepowtarzalni i wyrażamy siebie. Mogą to być zbiory ozdobnych ramek, kupione za przysłowiowe grosze, piękne lustro, które nie dość, że dekoruje, to na dodatek optycznie powiększa przestrzeń, lub też nowoczesne lampy z Lampy.it, które nie dość, że oświetlają każde wnętrze, to stanowią ponadto jego najlepszą dekorację.

Osoby o zdolnościach manualnych mogą też pokusić się o samodzielne przygotowanie niektórych elementów ? może to być ramka, stolik kawowy, a nawet własnoręcznie uszyte poduszki na kanapę w unikatowy deseń. Warto obudzić w sobie ducha kreatywności.

Twój dom, Twoja osobowość

Przestrzeń dzienną można zaaranżować w przeróżny sposób. Nie powinniśmy być jednak zbyt ortodoksyjni. Obecnie dopuszczalne są niemal wszelkie wariacje i zabawy międzystylowe. Ważne jest przede wszystkim, aby w pomieszczeniu nie zabrakło nas samych. Wprowadzajmy do niego personalne drobiazgi, jak zdjęcia, pamiątki z wakacji. Budują one atmosferę unikalnej i osobistej strefy, pokazują kim jesteśmy, a przy tym sprawiają, że każdy czuje się w takim miejscu naprawdę dobrze. Obiekty tego typu to również niekończące się źródło tematów do rozmów, kiedy nawiedzają nas goście.

Dziwaczny czy indywidualny?

Pokazując swoją indywidualność, nie bójmy się eksperymentować i naginać zasady stylu lub funkcji konkretnego przedmiotu. Dom to nie muzeum ani strona z katalogu wnętrzarskiego. Spróbujmy bawić się przedmiotami, nadając im oryginalne i nietuzinkowe zastosowanie. Stare, drewniane drzwi mogą posłużyć jako dekoracja ściany, a olbrzymi kufer, dzięki drobnym przeróbkom, może stać się świetnym stolikiem kawowym.

Porządek tematyczny – motyw we wnętrzu

Pragniesz zachować ciekawy charakter przestrzeni, ale równocześnie marzysz o tym, aby salon był uporządkowany? Warto pomyśleć nad wprowadzeniem do wnętrza jednego motywu przewodniego, który sprawi, że różne strefy będą się przenikać, tworząc logiczną i spójną całość. A dodatkowo to świetny sposób na pokazanie naszych indywidualnych preferencji.

CZYTAJ DALEJ  Jak prawidłowo zabezpieczyć łóżko piętrowe?

Jaki motyw wybrać? Można postawić na najmodniejsze pomysły ostatnich miesięcy, jak choćby przykuwające wzrok i ciepłe w odbiorze roślinne printy, z dużymi, dekoracyjnymi liśćmi roślin egzotycznych. Mogą się one pojawiać na ścianach, w dodatkach (np. w nakryciach stołu, poduszkach na kanapie). Innym pomysłem jest motyw geometryczny. Koniec 2018 roku był jego spektakularnym powrotem do świata wielkich trendów wnętrzarskich, który święcił wraz ze stylem art déco. Gdzie najczęściej się pojawia? Można użyć tapetę na jednej ze ścian lub specjalną naklejkę podłogową. Ewentualnie sprawdzają się też przedmioty użytkowe lub tkaniny w duże ornamenty, najlepiej w kontrastowej czerni i bieli.

Światło do zadań specjalnych

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, oświetlenie może być jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych aranżacji. Zadbajmy zatem o to, żeby lampy tworzyły spójny system ? mogą to być produkty pochodzące z jednej serii, dzięki czemu ujednolicimy kinkiety, lampę główną i lampy stojące. Możemy również postawić na oświetlenie, mające wspólne cechy ? na przykład podobny kształt kloszy lub znów modnych abażurów albo skupić się na intensywnych kolorach, jak choćby wykorzystać znów popularne lampy w odcieniach metali kolorowych.

Przestrzeń dzienna – strefa codziennego komfortu

Podstawową funkcjonalnością salonu jest umożliwienie spędzania wspólnie czasu wszystkim domownikom i odwiedzającym dom gościom. To miejsce służące do relaksu w grupie lub spokojnej lektury z kubkiem herbaty w ręce, gdy akurat wszyscy są nieobecni. Dlatego też musi to być pomieszczenie przytulne i ciepłe, wystarczająco przestronne, żeby mieściło się w nim bez problemu kilka osób, a przy tym uporządkowane, żeby nie sprawiać wrażenia tymczasowości i bałaganu, które nie sprzyjają relaksowi. Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, a jednak to salon jest w pełni odpowiedzialny za jego ducha.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 723

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *