Decyzja o budowie domu jest jedną z najważniejszych w życiu, a co za tym idzie, trzeba ją bardzo dobrze przemyśleć. Na pewne kwestie przyszli właściciele mają przecież całkowity wpływ, a na inne ograniczony. W każdym przypadku przydadzą się informacje z tego poradnika.
Od czego rozpocząć budowę domu?
Nim płyta fundamentowa zostanie położona, trzeba zdecydować o lokalizacji budynku. Na początek trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać informację o warunkach zabudowy. Oba rodzaje dokumentów są do uzyskania w urzędzie gminy.
Dzięki planowi zagospodarowania albo warunkom zabudowy przyszli właściciele dowiedzą się, np. jak daleko od lasu mogą zbudować dom. Uzyskają też informacje na temat planów gminy co do okolicy, w której planują się osiedlić. Tym samym unikną niemiłych niespodzianek takich jak ewentualna budowa drogi międzymiastowej w pobliżu miejsca zamieszkania.
Kolejne kroki do zbudowania domu
Drogi krajowej bądź autostrady raczej nikt nie chce mieć w sąsiedztwie, ale jakąkolwiek ulicę już tak. Na tę kwestię szczególną uwagę powinni zwrócić osoby zainteresowane działkami, które nie są połączone z publicznymi ciągami komunikacyjnymi. W takich przypadkach najlepiej, żeby do ulicy było jak najbliżej. Pozwoli to na wybrukowanie krótkiego odcinka dojazdowego do posesji.
Oprócz tego trzeba sprawdzić ukształtowanie terenu i poziom wód gruntowych. Weryfikacja obu cech działki zwiększy szanse na uniknięcie podtopienia lub zalania domu wskutek powodzi.
Kolejną ważną sprawą jest zdobycie informacji na temat miejscowych instalacji. Innymi słowy, im krótszy odcinek do sieci elektrycznej, tym szybciej uda się w domu podłączyć prąd. Z kolei od ulokowania lokalnych wodociągów będzie zależeć, czy budynek da się zintegrować z gminnym systemem kanalizacji, czy trzeba będzie wygospodarować miejsce na szambo.
Formalności związane z budową domu
Po zdobyciu podstawowych informacji czas przejść do realizacji inwestycji. Do rozpoczęcia budowy potrzebne są:
- sprawdzenie statusu działki, a w razie potrzeby przekwalifikowanie jej z rolnej na budowlaną;
- zgłoszenie rozpoczęcia prac (pozwolenie obecnie nie jest wymagane);
- zawnioskowanie w powiatowym wydziale geodezji o mapę geodezyjną działki;
- uzyskanie warunków przyłączenia nieruchomości do sieci elektrycznej, kanalizacji i ewentualnie instalacji gazowej;
- zamówienie projektu budowlanego lub skorzystanie z gotowych planów, które są dostępne w internecie;
- uzyskanie oświadczenia o prawie do użytkowania działki;
- zlecenie w starostwie wydania dziennika budowy;
- najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem prac zgłoszenie tego faktu do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
Pozostałe formalności związane są z zakończeniem budowy domu. Właściciele są zobowiązaniu do:
- złożenia dziennika budowy w urzędzie powiatowym (wraz z oświadczeniem kierownika prac o wykonania nieruchomości zgodności z projektem);
- dołączenia dokumentacji podwykonawczej;
- przedłożenia odbiorów przyłączy.
Na koniec trzeba jeszcze podpisać umowy z dostawcami mediów. Potem pozostaje już tylko przeprowadzka do nowego lokum i cieszenie się z końca długiej drogi, którą trzeba było przebyć.