Maski przeciwpyłowe od dawna stosowane są w fabrykach, na budowach, w rolnictwie. Odkąd jesteśmy świadomi, jak trujący dla ludzi jest smog, takie maski używane są też przez mieszkańców na ulicach dużych miast. Trwająca pandemia to kolejny argument, dlaczego warto bliżej przyjrzeć się rodzajom i właściwościom masek przeciwpyłowych. Przeczytaj i sprawdź, jaka maska będzie najbardziej odpowiednia dla ciebie i twojej rodziny.
Maska przeciwpyłowa to taka, która filtruje drobinki unoszące się w powietrzu. Ten pył nazywany jest pyłem zawieszonym (PM). Wdychany przez nos i usta gromadzi się w płucach i drogach oddechowych, powodując różne choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Amerykańscy naukowcy już w 2013 r. podali, że każdego roku około dwóch mln ludzi umiera z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza.
Która maska przeciwpyłowa będzie dla ciebie odpowiednia?
Maski przeciwpyłowe nazywane są również półmaskami filtrującymi. Różne kraje w wydanych przez siebie normach w różny sposób oznaczają skuteczność tych typów masek. W nas najczęściej używane są oznaczenia wprowadzone przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Z tych oznaczeń możemy dowiedzieć się, jaki procent zanieczyszczeń powietrza jest zatrzymywana przez maskę. Zanieczyszczenia te to pył zawieszony o różnej wielkości cząsteczek (np. PM 2,5; PM 10), ale też alergeny albo wirusy.
Unia Europejska określa skuteczność masek oznaczeniem FFP, USA korzystają z symbolu N, natomiast Chiny z oznaczenia KN.
Maska przeciwpyłowa z oznaczeniem:
- FFP1 zatrzymuje ok. 80 proc. zanieczyszczeń powietrza,
- FFP2 zatrzymuje ok. 94 proc. zanieczyszczeń powietrza,
- FFP3 zatrzymuje ok. 99 proc. zanieczyszczeń powietrza.
Maska przeciwpyłowa z oznaczeniem:
- N95 zatrzymuje ok. 95 proc. zanieczyszczeń powietrza,
- N99 zatrzymuje ok. 99 proc. zanieczyszczeń powietrza,
- N100 zatrzymuje ok. 99,97 proc. zanieczyszczeń powietrza.
Maska przeciwpyłowa z oznaczeniem KN95 zatrzymuje ok. 95 proc. zanieczyszczeń powietrza.
Jak widzisz, maska o prawie identycznych właściwościach dostępna w polskim sklepie może więc być oznaczona jako FFP2, N95 lub KN95.
Większość maseczek przeciwpyłowych jest wielorazowa, ale zdarzają się też takie jednorazowe. Te wielorazowe oznaczane są jako R, a te jednorazowe jako NR. Trzeba jednak mieć świadomość, że na każdym rodzaju maseczki podczas jej używania gromadzi się wilgoć z wydychanego powietrza, a w niej mogą rozwijać się bakterie. Dlatego maski do wielorazowego użycia trzeba zmieniać regularnie, po ok. 2-3 dniach aktywnego używania.
Czy maski przeciwpyłowe chronią przed wirusami?
Tak! Maska przeciwpyłowa chroni jej użytkownika przed wirusami, czyli także przed koronawirusem. Warunkiem jest jednak prawidłowe jej używanie. Trzeba pilnować, żeby maseczka była czysta i nie dotykać jej rękami podczas noszenia, bo w ten sposób można na nią przenieść cząsteczki wirusa. Maska nie spełnia też swojej ochronnej roli, jeżeli jest noszona tylko na ustach, z odkrytym nosem albo gdy nieszczelnie przylega do twarzy.
Zwróć jednak uwagę na to, że niektóre modele masek posiadają zaworki. Są one stworzone po to, żeby łatwiej było w niej zrobić wydech. Powietrze jest filtrowane przy wdechu, ale przy wydechu już nie. Dlatego taka maska chroni tylko jej użytkownika przed wirusami z zewnątrz, ale nie chroni osób dookoła przed wirusami wydychanymi przez noszącego maskę. Z tego powodu maski z zaworkami nie nadają się do noszenia podczas pandemii.
Ile kosztują maski przeciwpyłowe?
Ceny jednej maski przeciwpyłowej zaczynają się od ok. 1,50 zł. Zauważ jednak, że te najtańsze nie mają atestu CE. Oznaczenie CE na maseczce świadczy o tym, że została wyprodukowana zgodnie z europejskimi wymaganiami i jest bezpieczna dla jej użytkownika. Maski FFP2/ N95 z atestem CE kosztują od ok. 2 zł za sztukę.