Drzwi wewnętrzne – kompedium wiedzy

Drzwi wewnętrzne w Białymstoku to bez wątpienia jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego wnętrza. Nie tylko pełnią one funkcje typowo praktyczne, oddzielając od siebie pomieszczenia i zapewniając domownikom prywatność, lecz również wpływają na estetykę wnętrz, a nawet na ich akustykę i termoizolację. Dobrze dobrane drzwi mogą diametralnie zmienić charakter mieszkania, dlatego tak ważne jest, aby znać ich rodzaje, metody produkcji, a także najważniejsze dostępne na rynku marki.

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drzwi wewnętrznych, które różnią się nie tylko konstrukcją, lecz także sposobem otwierania, stylem wykonania, czy oczywiście tworzywem, z którego powstały. Od czego konkretnie powinno się zacząć analizę drzwi wewnętrznych? Najważniejszym ich parametrem jest oczywiście sposób, w jaki będą się miały otwierać.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem drzwi są modele rozwierane. Dominują wersje jednoskrzydłowe, lecz stosunkowo często spotkać się można także z odmianą dwuskrzydłową. W zależności od potrzeb mogą to być drzwi otwierane do wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz. Innym ciekawym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, które montowane są w prowadnicach ściennych lub chowanych w ścianie. Tego rodzaju rozwiązanie doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdzie szczególnie liczy się oszczędność miejsca. Kupujący o nietypowych potrzebować mogą zainteresować się drzwiami łamanymi, które składają się z kilku skrzydeł lub drzwiami wahadłowymi, które otwierane są w obu kierunkach — rozwiązanie to coraz częściej stosowane jest w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych.

Analizując rodzaje drzwi wewnętrznych, nie sposób pominąć ich budowy. Najczęściej spotykane są drzwi tzw. pełne, czyli całkowicie zabudowane. Zapewniają maksymalną izolację akustyczną i prywatność. Często wybierane są również drzwi przeszklone, które posiadają częściowe lub całkowite przeszklenie, co pozwala na przenikanie światła między pomieszczeniami. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o drzwiach metalowych, które są stosunkowo rzadko spotykane we wnętrzach mieszkalnych, ale dość popularne w biurach lub loftach.

CZYTAJ DALEJ  Ochrona Lakieru: wszystko, co musisz wiedzieć o powłokach ceramicznych i woskach

Podział drzwi wewnętrznych ze względu na materiał

Na co kupujący zwracają w największym stopniu uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne? Cechą tą jest bez wątpienia tworzywo, z którego zostały wykonane. Konkretny materiał wpływać będzie nie tylko na wygląd, lecz także na trwałość i cenę. Jakie są zatem dostępne na rynku rozwiązania?

Szczególnie dużą popularnością cieszą się drzwi drewniane, które cenione są za elegancki wygląd, doskonałą trwałość, a także uniwersalność zastosowania — drzwi tego rodzaju pasują do wielu różnych aranżacji. Ich jedyną wadą może być cena, gdyż drewniane drzwi wewnętrzne są stosunkowo kosztowne na tle konkurencyjnych rozwiązań. Tańszą propozycją są modele z MDF, czyli wykonane z płyt drewnopochodnych. Ich dużą zaletą oprócz niskiej ceny jest niewielka waga, a także łatwość w pielęgnacji.

Ciekawym materiałem, z którego mogą być wykonane drzwi wewnętrzne jest szkło. Produkowane z hartowanego szkła drzwi powszechnie stosowane są w nowoczesnych wnętrzach. Występują na rynku w wersje przezroczyste, lecz także matowe, kolorowe, a nawet z umieszczoną na nich grafiką, co świetnie sprawdza się np. w biurach.

W jaki sposób produkowane są drzwi wewnętrzne?

Produkcja drzwi wewnętrznych to proces, który składa się z kilku kluczowych etapów. Wymienić tu trzeba przede wszystkim projektowanie, przygotowanie materiału, a następnie obróbkę i wykończenie. Jakie konkretnie czynności wykonuje się podczas każdego z nich?

W trakcie projektowania drzwi wewnętrznych specjalista określa ich kształt, a także wymiar. Dodatkowo już na tym etapie wybierany jest materiał, rodzaj wykończenia, a także zastosowane okucia. Wprowadzając do sprzedaży nowe modele, już podczas projektowania wykonuje się prototypy.

Kolejną czynnością jest przygotowanie materiału — proces ten różni się w zależności od wybranego tworzywa. Jeśli mają to być drzwi drewniane, najpierw następuje selekcja drewna, jego suszenie i sezonowanie. W przypadku odmiany MDF przygotowuje się płyty, które będą później okleinowane lub lakierowane.

W zależności od tego, z jakiego rodzaju konstrukcją skrzydła ma się do czynienia, inaczej będzie wyglądała obróbka i wykończenie drzwi. Przykładowo modele ramiakowe mają szkielet z drewna lub MDF, a wypełnienie stanowią panele, szyby lub płyciny. Z drugiej strony model płytowy składa się z ramy z drewna lub MDF, która wypełniona jest tzw. plastrami miodu, czyli tekturą lub płytą wiórową, a następnie oklejona płytami.

CZYTAJ DALEJ  Zdrowy uśmiech na wybrzeżu: Stomatolog w przymorzu z DentalPro

Ostatnim etapem produkcji drzwi jest ich wykończenie. Drzwi są szlifowane, malowane, lakierowane, okleinowane lub fornirowane. W przypadku drzwi szklanych przeprowadza się hartowanie szkła. Dodatkowo montowane są w drzwiach okucia — zawiasy, zamki, klamki itd.

Na sam koniec gotowe już drzwi poddawane są procesowi kontroli jakości. Sprawdza się ich wymiar, jakość wykonania, a także estetykę czy sposób działania mechanizmów, aby do klienta trafił produkt najwyższej jakości.

Popularne marki drzwi wewnętrznych

W Polsce dostępnych jest wiele renomowanych marek produkujących drzwi wewnętrzne, które cieszą się dużym uznaniem klientów. Wśród tych najpopularniejszych wymienić można:

– DRE — nowoczesny design i atrakcyjne ceny. Cieszą się dużą popularnością w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym,

– Porta Doors — szeroka oferta modeli, wzorów i wykończeń,

– POL-SKONE – polska marka z wieloletnią tradycją, stawiająca na jakość i ekologię,

– Verte — marka łącząca dobrą jakość z przystępną ceną. Bogata oferta wzorów.

– Interdoor — producent drzwi klasy premium, specjalizujący się w drzwiach designerskich, szklanych i drewnianych,

– Gerda — marka znana przede wszystkim z drzwi zewnętrznych i antywłamaniowych, lecz oferuje także ciekawe modele wewnętrzne.

Gdzie pasują drzwi wewnętrzne?

Dobór drzwi wewnętrznych powinien być dostosowany do charakteru pomieszczenia, jego funkcji, ale także stylu aranżacji. Gdzie w takim razie mogą być zastosowane wewnętrzne drzwi i jakie będą spełniały w określonych miejscach funkcje?

Szczególnym pomieszczeniem jest oczywiście sypialnia, gdzie najlepiej sprawdzają się drzwi pełne, które zapewniać będą prywatność i wyciszenie. Kolejnym równie ważnym miejscem jest łazienka, w której konieczne są drzwi odporne na wilgoć i wyposażone w otwory wentylacyjne.

Inne pomieszczenia, do których pasują drzwi wewnętrzne to z pewnością kuchnia, a także salon. W kuchni sprawdzą się modele przeszklone doprowadzające więcej światła, natomiast w salonie drzwi o ciekawym wzornictwie lub przeszklone, które stanowić będą ciekawy element dekoracyjny. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o drzwiach do biura lub gabinetu, które powinny cechować się dobrą izolacją akustyczną, oraz drzwi do spiżarni lub garderoby — najlepiej stawiać na model przesuwne lub harmonijkowe.

CZYTAJ DALEJ  Magiczny ogród po zmroku — jak go zaprojektować?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Wybierając drzwi wewnętrzne, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak ważne jest poprawne określenie właściwego rozmiaru. Standardowe wymiary skrzydeł to 60, 70, 80, a nawet 90 centymetrów szerokości. Bardzo istotne jest także określenie pożądanego kierunku otwierania — drzwi mogą być lewo lub prawoskrzydłowe.

Co jeszcze powinno się brać pod uwagę? Drzwi wewnętrzne muszą charakteryzować się odpowiednim wyglądem, dlatego tak ważne jest poprawne dobranie ich stylu czy koloru. Dodatkowo drzwi tego rodzaju muszą zapewniać odpowiedni komfort — istotna jest zatem izolacja akustyczna, czy nawet rodzaj zastosowanego zamka w przypadku drzwi do łazienki lub sypialni. Rzecz jasna w pewnych przypadkach kluczowa jest także odporność na wilgoć — cecha ważna w drzwiach do łazienki, pralni lub kuchni.

Trendy i nowoczesne rozwiązania

Choć obecna oferta drzwi wewnętrznych jest naprawdę bogata i każdy znajdzie w niej coś pasującego do swoich potrzeb i gustu, to jednak należy zauważyć, że producenci nie stoją w miejscu i cały czas wprowadzają na rynek nowe, ciekawe rozwiązania. Świetnym przykładem takich nowoczesnych trendów są drzwi bezprzylgowe, czyli tzw. ukryte. Montowane są one w taki sposób, że zlicowują się ze ścianą, co sprawia, że prezentują się naprawdę bardzo efektownie.

Inną ciekawą propozycją są drzwi z wysokim skrzydłem, które sięgają aż do sufitu, a dzięki temu optycznie powiększają pomieszczenie. Z drugiej strony w loftowych wnętrzach bardzo popularne są drzwi przesuwne na szynie, z widocznymi prowadnicami.

Podsumowanie

Drzwi wewnętrzne to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia domu, lecz także ważny akcent estetyczny. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów różniących się materiałami, konstrukcją i stylem. Przy wyborze konkretnego modelu warto kierować się nie tylko wyglądem, lecz także parametrami technicznymi. Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne z pewnością podniosą komfort życia, zwiększą funkcjonalność pomieszczeń i dodadzą wnętrzom charakteru.

Grzegorz Wybudujmydom.pl
Grzegorz Wybudujmydom.pl

Cześć, jestem Grzegorz i ten blog jest ziszczeniem moich marzeń! Mam nadzieję, że wszystkie porady dotyczące budowy i wystroju domu przydadzą się Wam w codziennym życiu.

Artykuły: 974

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *