Z budową domu wiąże się konieczność spełnienia wielu obowiązków, włącznie z wyborem odpowiedniej działki i właściwego projektu. Nie bez znaczenia pozostaje również termin rozpoczęcia inwestycji, który warto dokładnie przemyśleć. Start budowy powinien być bowiem uzależniony od szeregu czynników, z czego nie wszystkie znajdują się pod ścisłą kontrolą inwestora. Aby decyzja była optymalna i zapewniła bezproblemowy przebieg całego procesu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.
Harmonogram budowy domu
Pierwszym etapem planowania budowy domu jest sporządzenie podstawowego harmonogramu. W procesie tym należy nie tylko uwzględnić czas na zarządzanie projektem, ale też zweryfikować dyspozycyjność wykonawców i podwykonawców. W niektórych okresach roku dostępność ekip budowlanych jest bardziej ograniczone, ponieważ mają sporo zaplanowanych zajęć. Wybór mniej popularnego terminu może się okazać bardzo korzystny, ponieważ niższe zapotrzebowanie na usługi wiąże się często z mniejszymi kosztami. Na przygotowanie harmonogramu warto poświęcić nieco zaangażowania. Inwestor powinien ustalić, czy da radę samodzielnie zajmować się całym procesem. W wielu przypadkach wskazana jest pomoc kierownika budowy lub generalnego wykonawcy. Należy też upewnić się, że życie osobiste i zawodowe na pewno umożliwi sprawną realizację wszystkich zadań. Sporo czasu wymaga zarówno doglądanie projektu, jak i wybór materiałów materiałów czy odbywanie spotkań ze specjalistami.
Wybór odpowiedniego terminu
Wybór odpowiedniego terminu na rozpoczęcie budowy jest ściśle uzależniony od pory roku. Wiosną i latem dni są dłuższe, a pogoda zdecydowanie sprzyja realizacji prac budowlanych oraz przyspiesza postęp. W branży występuje jednak duże zapotrzebowanie na wykonawców w cieplejsze miesiące, co może się wiązać z wyższą ceną usług i materiałów. Jesienią i zimą dni są krótsze, a pogoda nierzadko stanowi spore wyzwanie dla wykonawców. Budowę można jednak rozpocząć nawet wówczas, co wiąże się z pewnymi zaletami. Mniejsze obłożenie zapewnia większą dostępność ekip, a ceny są wyraźnie niższe. Pora roku jest bardzo istotnym czynnikiem, ponieważ prace ziemne, murowane czy betonowe trudno przeprowadzić przy ciągłych opadach i w niskiej temperaturze. Problem ten nie występuje w przypadku procesu wykończeniowego, który można z powodzeniem realizować przez cały rok. Należy też pamiętać, że w okresach większego popytu materiały budowlane mogą być trudniej dostępne i droższe.
Szacowanie kosztów
Aby wybrać właściwy termin na budowę domu, warto wziąć pod uwagę również koszty inwestycji. Sposobem na ich oszacowanie jest skorzystanie z praktycznego narzędzia, takiego jak dostępny na stronie firmy New-House kalkulator budowy domu 2024 – https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Za jego pomocą można łatwo oszacować orientacyjne wydatki. Kalkulator budowy domu przedstawia szacowane koszty na podstawie różnych parametrów, takich jak rodzaj budynku, powierzchnia użytkowa, typ dachu i stropu czy lokalizacja. Narzędzie umożliwia też uwzględnienie garażu. Jego zastosowanie pozwala całkowicie bezpłatnie oszacować koszt budowy domu – kalkulator sprawdza się dzięki temu doskonale w przypadku bardziej złożonych projektów. Inwestor może też łatwej wpasować potencjalne wydatki w dostępny budżet, co jest pomocne przy ewentualnych staraniach o dofinansowanie. W takim przypadku warto wykorzystać kalkulator kredytu hipotecznego, który pozwala na określenie orientacyjnych rat kredytowych w oparciu o kwotę czy okres spłaty.
Czas trwania budowy
Na odpowiedni termin rozpoczęcia budowy domu wpływa też czas trwania poszczególnych etapów inwestycji. Dotyczy to chociażby prac ziemnych, przygotowania fundamentów, murów, tynków i dachu, założenia instalacji czy przeprowadzenia prac wykończeniowych. Działania te zajmują sporo czasu, a dodatkowo wiążą się z nieuniknionymi opóźnieniami. Inwestor powinien realistycznie podejść do swoich oczekiwań pod tym względem, a także uwzględnić je w planowanym harmonogramie. W wielu sytuacjach okazuje się bowiem, że lepiej poczekać na bardziej sprzyjające warunki i sprawniej zrealizować budowę.