Jakie rodzaje okien i drzwi tarasowych wybrać? Fix, z ruchomym słupkiem, PSK czy HST?

Okazuje się, że wybieranie okien do nowego domu jest o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. W tej dziedzinie, podobnie jak w całej branży budowlanej, nowe technologie dają kolejne możliwości wyboru – materiał, kolory, konstrukcja i współczynnik przenikania ciepła. Dzisiaj chcielibyśmy Wam opowiedzieć o rodzajach okien i drzwi tarasowych odmiennych pod względem sposobu otwierania. Czym się różni PSK od HST? Czy okna fix są praktyczne? Przeczytajcie i rozważcie różne pomysły na swoje okna, bo dzięki nim Wasz nowy dom tylko zyska na funkcjonalności!

Planując budowę domu macie do wyboru wiele rodzajów przeszkleń. Dzięki nim Wasz dom może świetnie wyglądać i równocześnie być jasny, ciepły i wygodny.

Okna fasadowe

Czyli te tradycyjne przeszklenia wstawiane w ścianie domu. Niby prosta sprawa, ale powierzchnia takich okien może być różnie podzielona na skrzydła, które dodatkowo mogą otwierać się na różne sposoby lub być nieruchome. Oto najbardziej popularne możliwości, jakie będziecie mieli do wyboru u polskich producentów.

Okna rozwierane, rozwierno-uchylne i uchylne

Czyli te, w których można w całości otworzyć skrzydło, oraz te, w których można je jeszcze dodatkowo uchylić. To najczęściej spotykany rodzaj okien. Jeżeli zdecydujecie się na opcję wyłącznie uchylną, zwróćcie uwagę na umiejscowienie klamki. W tego typu oknach może ona być na górze – nie z boku.

Okna fix

To z kolei okna, których nie można otwierać. Mam wrażenie, że podchodzimy do nich z rezerwą – nie jesteśmy przekonani czy wygodnie będzie je myć albo nie chcemy tracić możliwości otwierania ich dla świeżego powietrza Warto jednak się nad nimi zastanowić!

Z okien fix można przede wszystkim tworzyć o wiele ciekawsze wzory niż z tych otwieranych. Takie okna mogą mieć znacznie większe powierzchnie i bardziej skomplikowane kształty, a przy tym być stosunkowo niedrogie. Efekt WOW z przyjaznym budżetem – to jest to, co lubimy na budowie!

CZYTAJ DALEJ  Ile kosztuje budowa fundamentów? Na przykładzie naszego domu

Okna narożne

To bardzo modny wariant okien w obecnie budowanych domach. Zapewniają piękny widok i doświetlenie wnętrza. Mogą być zrobione z dwóch okien fix połączonych ze sobą łącznikiem kątowym, jednak o wiele lepszy efekt daje klejone połączenie stron. Jest ono o wiele węższe, więc zapewnia lepszy widok i więcej światła, ale równocześnie ma też wyższą cenę.

Wydawać by się mogło, że przy takich oknach jest zimno. Okazuje się jednak, że nowoczesne rozwiązania pozwalają dobrze ocieplić łączenie szyb i takie okna również mogą być energooszczędne. Przy ich wyborze dopytajcie sprzedawcę, w jaki sposób uszczelniane jest łączenie w Waszym oknie narożnym i porównajcie jego współczynnik przenikania ciepła z innymi propozycjami.

Okna dachowe

Te okna, nazywane również połaciowymi, pięknie doświetlają pomieszczenia na poddaszu. Mogą być otwierane lub nie, mieć rolety zewnętrzne lub wewnętrzne. Najbardziej popularne modele to okna prostokątne, ale okna dachowe mogą mieć również bardziej fantazyjne kształty. Wpływa to jednak znacząco na cenę.

Ostatnio coraz częściej widuje się też okna dachowe połączone z fasadowymi. Robią wielkie wrażenie – zarówno z zewnątrz, jak i w środku domu, a najlepiej wyglądają na dachach bezokapowych. W przypadku tych okien też dobrze wypytajcie sprzedawcę o sposób i izolację łączenia części w ścianie z częścią dachową.

Okna tarasowe

Takie okna to raczej drzwi prowadzące z domu na taras. Świetnie doświetlają pomieszczenia i łączą wnętrze z ogrodem. Sprawiają, że przestrzeń w środku wydaje się większa i bardziej nowoczesna. Dzięki zestawieniom ich z oknami fix w tych samych wymiarach można uzyskać wielkie szklane ściany.

Drzwi rozwierno-uchylne z ruchomym słupkiem lub bez

To klasyczne drzwi balkonowe lub tarasowe. Mają jedno albo dwa otwierane skrzydła. Słupek pomiędzy skrzydłami może być nieruchomy i pozostawać w środku otworu, gdy obydwa skrzydła są otwarte. Takich drzwi spotyka się jednak coraz mniej.

CZYTAJ DALEJ  Najpopularniejsi producenci okien PCV - które okna wybrać?

Obecnie standardem są drzwi z ruchomym słupkiem. W nich słupek jest przymocowany do jednego ze skrzydeł i otwiera się razem z nim. Wtedy przy otwartych na oścież dwóch skrzydłach powstaje jeden duży otwór, bez żadnych przegród.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że drzwi otwierają się do wewnątrz. Mogą więc nieco przeszkadzać, zahaczać o meble i zasłony – szczególnie w małych pomieszczeniach. Rozmiary takich drzwi muszą być też ograniczone, bo im większe skrzydła, tym więcej kilogramów muszą udźwignąć zawiasy. Dlatego najczęściej maksymalne wymiary to około 2 m szerokości na 2,7 m wysokości, chociaż dokładne rozmiary zależą od wskazań producenta.

Zwróćcie uwagę, że w tych drzwiach zazwyczaj jest wysoki próg – ok. 5 cm. U niektórych producentów można znaleźć takie drzwi z niskim progiem – tj. ok. 2 cm. Zapytajcie o taką możliwość, bo im niższy próg, tym wygodniejsze są drzwi w codziennym użytkowaniu.

Drzwi odstawno-przesuwne PSK

Takie drzwi najpierw się uchyla od góry, następnie odstawia od progu i dopiero wtedy odsuwa, aby je otworzyć. Te trzy czynności to trzy przekręcenia klamki ustawiające ją w kolejnych pozycjach. Przy zamykaniu drzwi skrzydło przesuwa się tak, aby na końcu „wskoczyło w wejście”. Następnie dociska się je przez przekręcenie klamki.

Pewną wadą tego systemu drzwi przesuwnych jest fakt, że ich obsługa nie jest intuicyjna. Trzeba wiedzieć w jakiej pozycji należy ustawić klamkę, aby móc uchylić lub otworzyć drzwi. Domownicy nauczą się tego po 2-3 próbach, ale wyjście na taras może być problemem dla gości, którzy wcześniej nie spotkali się z tym sposobem otwierania. Do tego drzwi tego typu mają dość wysoki próg, który stanowi potencjalną przeszkodę dla osób mających kłopot z poruszaniem się. Dlatego zresztą potocznie mówi się o tych systemach właśnie “drzwi z wysokim progiem”.

Drzwi odsuwane PSK oraz okno fix. W sumie 3,6 m szerokości. Model OknoPlus Morlite.

Dużą zaletą zwykłych drzwi PSK jest ich niska cena w stosunku do innych „suwanek”. Można zrobić z nich duże przeszklenia – nawet do ok. 3 m szerokości, przy wysokości ok. 2,5 m. U każdego producenta i przy różnych profilach te wymiary się jednak nieco różnią, więc jeżeli planujecie duże przeszklenia, pytajcie o nie osobno w każdej firmie.

CZYTAJ DALEJ  Jaki kolor okien wybrać?

U nas w domu największe drzwi mają 2,3 m wysokości i 2,4 m szerokości, ale dodaliśmy do nich okno fix i dzięki temu uzyskaliśmy przeszklenie na 3,6 m szerokości przy równocześnie stosunkowo niskiej cenie.

Drzwi podnoszono-przesuwne HST

W tej technologii drzwi otwiera się w inny sposób i mogą mieć większe wymiary niż PSK. Na dole widoczne są szyny, po których jeździ wózek, a na nim zamontowane jest skrzydło. Drzwi otwiera się łatwo i intuicyjnie, a co najważniejsze, w systemach HST jest niższy próg niż w PSK, który niemalże zrównuje się z podłogą. Drzwi HST znane są jako “drzwi tarasowe z niskim progiem”.

Maksymalne wymiary takich drzwi są spore, bo może to być nawet 6 m szerokości, przy wysokości ok. 2,5 m (przy profilu PCV) lub ok. 3 m (przy profilu aluminiowym). Można uzyskać wejście nawet na 1,5 m szerokości. Dokładne maksymalne wymiary w suwankach HST zależą od wielu czynników, dlatego najlepiej zapytajcie o to każdego producenta, u którego rozważacie złożenie zamówienia. Dla przykładu: profil aluminiowy jest cięższy niż PCV, dlatego ograniczeniem wielkości przesuwnego skrzydła jest jego waga, bo wózek nie udźwignie więcej niż 400 kg.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 723

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *